Korhan Berzeg’i sırtlanlar mı öldürdü? Türkiye’de sırtlan üreme alanı varmış

Balıkesir’de kaybolduktan 316 gün sonra, daha önce 9 kez taranan 325 kilometrekarelik alanın sınırında, Korhan Berzeg’in kemiklerine ulaşıldı. Kemikler, incelenmek üzere İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. 3 kadavra arama köpeği ve 62 jandarma personelinin çalışması 319 gün sonra sonlandırıldı.

Ölüm nedeni, adli tıp raporuyla kesinleşecek olan Korhan Berzeg’in 12 kemik ve kafatası toprağa verileceği aktarıldı.

İstanbul’dan Balıkesir’in Gönen ilçesindeki yazlık evine gelen ve 17 Haziran 2023 tarihinde bir anda kayıplara karışan ekonomist Korhan Berzeg’e dair 312 gün sonra yeni bir gelişme yaşandı.

Gelgeç Mahallesi Muhtarı olan Ahmet Gülay, 23 Nisan’da yazlık evin olduğu Armutlu Mahallesi’nin 3,5 kilometre uzağındaki dere kenarında Berzeg’e ait kimlik ve kredi kartı ile kıyafet ve insana ait olduğu değerlendirilen kemik parçaları bulduğunu söyledi. Gülay’ın, mahalleye gelen su hattında yaşanan sorun nedeniyle dere kenarına gittiği öğrenildi.

Olay yeri incelemesinde; paça kısımları parçalanmış pantolonun cebinde yine parçalanmış kahverengi cüzdan ve içerisinde Korhan Berzeg adına düzenlenmiş 3 farklı bankaya ait kredi kartı, 1 banka kartı, ⁠parçalanmış halde İstanbul ücretsiz taşıma kartı, İstanbul Mavi kart, ve yine Korhan Berzeg adına düzenlenmiş sürücü belgesi ve kimlik kartı ile 1’i parçalanmış 5 adet 10 TL, ⁠1 adet 100 TL, ⁠1 adet 50 TL, 1 araç anahtarı ile muhtelif anahtarlar bulunduğu kaydedildi.

Bulunan kıyafet, malzemeler ve kemikler incelenmek üzere toplandı.

Üzerinde doku olmayan, kalça ve göğüs kafesine ait olduğu değerlendirilen kemik parçaları İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’na gönderildi.

Kızı Nisa Berzeg’ten kan örneği alındı. İncelemede, kemik parçaları ile kızından alınan kan örneğinin DNA’sının eşleştiği ifade edildi. Kaybolduktan 316 gün sonra Korhan Berzeg’in öldüğü kesinleşmiş oldu.

Diğer yandan 24 Nisan’da Korhan Berzeg’in diğer kemiklerini bulmak için arama başlatılmıştı.

Bu çalışmaların 3’üncü gününde çalılar arasında 1 kemik parçası, 4’üncü gününde kol kemiğine benzeyen 1 kemik ile Berzeg’e ait gömleğin parçaları bulundu.

SIRTLAN SALDIRISI AÇIKLAMASI

Armutlu Mahallesi Fındıklı Deresi mevkisi ile Turplu ve Gelgeç mahallelerindeki ormanda, 4 gün boyunca yapılan arama çalışmaları, 5’inci günde 2 koldan yürütülmeye başlandığı aktarıldı. Kemiklerin yabani hayvanlar tarafından dere kenarına taşınmış olabileceği değerlendirildi,

Ekipler Gelgeç Mahallesi’ndeki su hattının başlangıcından Armutlu Mahallesi Fındıklı Deresi mevkisine doğru arama yaptı. Bölgenin aynı zamanda sırtlanların üreme alanı olduğu aktarıldı.

Ekipler suyun akış yönüne doğru dere boyunca arama yaparken, İstanbul Jandarma Komutanlığı’nın kadavra arama köpeği ‘Duman’ tarafından kütük altı ve çalılıkların arasında, Berzeg’e ait olduğu değerlendirilen kafatasının yüz kısmına ait parça ile 3 kemik daha bulunduğunu aktardı.

6’ncı günde ise jandarma komando ekipleri hem elleriyle hem tırmıklarla arama yaptı. Bu aramalar sırasında insana ait olduğu düşünülen 1’i kafatası olmak üzere 3 kemik parçası ile Berzeg’e ait iç çamaşır bulundu. Toplanan kemik ve kıyafet parçaları, DNA analizi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Korhan Berzeg’in, 23 Nisan’da ve sonrasında 7 gün boyunca yürütülen arama çalışmalarında bulunan kemiklerine ise daha önce 9 kez, hem karadan ekipler ve iz takip köpekleriyle hem de havadan dronlarla taranan 325 kilometrekarelik alanın sınırında ulaşıldığı aktarıldı.

Bahsi edilen bölgenin, 28 Haziran’da arandığı ancak hiçbir ize rastlanmadığı, havanın yağışlı, arazinin sarp ve dik, bitki örtüsünün de sıkı olması nedeniyle bölgeye, Berzeg kaybolduktan 12 gün sonra gidilebildiği ifade edildi.

KEMİKLERDE DİŞ İZİ ARANIYOR

Berzeg’in ölüm nedeniyle ilgili soruşturma çok yönlü yürütülürken, tüm ihtimaller de değerlendiriliyor. Berzeg’in hayvan saldırısında ölüp, cesedinin parçalanarak taşınmış olabileceği ihtimali üzerinde durulurken, bu nedenle kemiklerde diş izi arandığı kaydedildi.

Ölüm nedeni adli tıp raporuyla kesinleşecek olan Korhan Berzeg’in 12 kemik ve kafatası, adli tıptaki incelemelerin tamamlanmasının ardından toprağa verileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir